פרוייקט שדרוג מיני-סטראט – חלק א' (חלקים)

יש לי ענין עם גיטרות קטנות. זה התחיל מגחמה של רגע בחנות לכלי נגינה, שהחזיקה כלי קטן עם מגבר ורמקול מובנים, כזה שראו הרבה פעמים בחוף וניס, בסדרה הזו על שוטרי האופניים. מכאן לשם קניתי. זה היה מעולה, כי לא היה לי מגבר בית ועדיין יכולתי לנגן על "גיטרה חשמלית". ברבות הימים קניתי עוד דגם משומש של גיטרה חשמלית קטנה, הפעם חיקוי סטראט של ג'ונסון. עכשיו, שכבר היה לי מגבר קטן בבית, יכולתי להנות מגיטרה עם קצת יותר פיצ'רים, כמו סינגל קוייל וכפתור בחירה, הכל בכיוון של סטראט. אבל בנקודה מסויימת הג'אנקיות של הבניה והאיכות המאוד נמוכה מתחילים לבאס ואתה יודע שאתה רוצה יותר מזה.

אז אחרי שקיבלתי השראה מהסרטונים שהעלה Woodeso's Guitar Mods, החלטתי ללכת על זה בעצמי.

ניצלתי את התזמון המושלם של בלאק פריידי בארה"ב וקניתי בזול גיטרת סקוואייר מיני. מדובר בגיטרת 3/4 מהליין הזול של פנדר. גיטרה שנועדה בעיקר לילדים. ממה שראיתי וקראתי, כל מה שקשור לעץ הוא סבבה, אבל כל השאר פשוט קקה. פיקאפים, אלקטרוניקה, מכוונים וכו', הכל זבל זול. מבחינתי זו לא היתה בעיה, גם ככה חשבתי להחליף את הכל.

מיני סטראט

אז התחלתי במסע אחר החלקים הרלוונטים בידיעה שמי שימכור לי אותם יתפלץ כשישמע בתוך מה אני רוצה להכניס אותם.

פיקאפים:

התחנה הראשונה במסע היתה הפיקאפים. במיני הם היו סתם פיקאפים של סקוויאר אנדונזית, מה שלא הפריע לי להזמין מיד Noisless מקוריים של פנדר. מדובר בפיקאפים שתופסים מקום של סינגל, כמו במקור, אבל בנויים כמו האמבקרים. עם ליפופים הופכיים שמונעים את הזמזום ש-Single Coil כל כך ידועים בהם. הם גם משמינים קצת את הצליל. כבר בשלב הזה, עברתי בעצם את המחיר של הגיטרה כולה פי שתיים, כך שהשדרוג הזה הפסיק להיות כלכלי מהשניה הראשונה, הוא מעולם לא היה כזה.

Fender noiseless pickups

השלב הבא היה האלקטרוניקה וזה בחלק הבא…

את האלקטרוניקה החלפתי לגמרי בקיט שדרוג, שכלל פוטנציומטרים איכותיים, רכיבי אלקטרוניקה משופרים והרחבת חמשת המצבים הסטנדרטיים לשבעה. הקיט כל גם שקע PL איכותי יותר ממה שהיה כלול בגיטרה המקורית. (ראה תמונה)

אוכפים:

המשימה הבאה היתה הכיוון. אחת המחלות של הגיטרות הקטנות היא יציאה מכיוון. מה שאומר שגם הגשר וגם מפתחות הכיוון יצטרכו ללכת. למיני יש אמנם גשר ואוכפים בגודל סטנדרטי, אבל מפתחות כיוון קטנים יותר. דבר זה העלה את הצורך בקידוחים להרחבת החורים הקיימים בראש הגיטרה. אל המשימה הצטרף אבי גיל, אנחנו נגיע אליו בהרחבה בהמשך 🙂

בחרתי באוכפים של גרף טק, שחורים כמו הפיקאפים ומצופים בחומר מיוחד בעל מקדם חיכוך נמוך במיוחד לשמירה על המיתרים. ומפתחות כיוון ננעלים של פנדר.

אוכפי גרף טק

מפתחות:

את המפתחות שמגיעים עם הגיטרה, החלפתי במפתחות מקוריים של פנדר יקרות יותר, הכוללים גם מנגנון נעילה, שלא ידעתי אם אשתמש בו או לא. מה שבטוח ידעתי זה שאת החורים יהיה צורך לקדוח מחדש ולהרחיב, יחד עם סתימת החורים הקטנים של הברגים בחלק האחורי של ה-HEADSTOCK, וקדיחת חורים חדשים.

מפתחות כיוון

 

 פיקגארד:

ועכשיו לבעיות.הריתמה המשודרגת הכילה שלשה פוטנציומטרים, כראוי לכל פנדר בגודל סביר. אלא מה, בקטנה היה מקום רק לשניים.ווליום וטון. אוקיי, אז צריך לקדוח חור במגן השריטות (Pickguard) לא אסון. אבל אם במקרה יש על הגיטרה לוח לבן זוועתי (ראה תמונה למעלה), זה אומר שצריך להחליף גם אותו. לטובת המשימה הוקצו מספר ימים של תחקיר ב-AliExpress, לאחריהם נרכשו שתי פלאטות מלבניות של צלולואיד יפה. גם ככה לא ניתן להשיג ברשת מגן שריטות בגודל ובעיצוב המדוייק של הגיטרה וזאת משתי סיבות: הראשונה היא שאין ממש בסיס משתמשים רחב לגיטרות האלה והשניה היא שבקרת האיכות כל כך קטנה עד לא קיימת בדגמים האלה, שכל מפעל מייצר את הגיטרה קצת שונה וגם אז תלוי בדיוק באיזו שנה עזבה הגיטרה את המפעל. לא נותר אלא לחתוך לבד. כשחותכים לבד בלייזר, צריך לדעת מה בדיוק חותכים. בדיוק ממה זה עשוי ומה העובי. חומרים שהחותכים לא מכירים, צריכים לעבור ניסוי קטן בחיתוך, על מנת לוודא שהחומר נחתך נקי, שהוא לא מתעוות והכי חשוב, שהוא לא נשרף או מתפוצץ (למשל אם הוא מכיל PVC).

צלולואיד

כפתורים

מפאת המקום, גם הכפתורים הסטנדרטים שהגיטרה מגיעה איתם, היו צריכים ללכת. במקומם החלטתי לשים כפתורי מתכת, ללא סימון שנתות. היות שלא ידעתי מה ירגיש איך על הגיטרה והיות שהדברים הללו יחסית זולים, הזמנתי כמה סוגים. חשוב היה שהם יתאימו לסטנדרט של הפוטנציומטרים החדשים, שזה CTS. חשוב לדעת שלתחושה שהכפתור נותן יש השפעה רבה על הבחירה. לא תמיד ניתן לדעת מאיך שהוא נראה באינטרנט אם הוא באמת יתאים. זו בדיוק הסיבה שכדאי להזמין כמה כפתורים דומים (שמתאימים אסתטית לגיטרה) ולבחור מהם את מה שהכי מתאים ונוח. הבחירה שלי את כפתורי המתכת היתה משיקולי מקום ונוחות ההפעלה. אם זה היה תלוי רק באסתטיקה, הייתי בוחר אחרים שהזמנתי והיו יפים יותר, אך פחות נוחים לשימוש. בכל מקרה, זה דבר שאפשר תמיד לשנות בהמשך וללא טרחה רבה.

 

כפתורים

 

כבר בשלב הרכישה, ותוך כדי צפיה ביוטיובים של שדרוגים שונים ומשונים, הבנתי שלא אוכל לעשות הכל לבד. חיפשתי מי מהמשדרגים / משפצים / מטפלים בגיטרות יוכל לעזור. לפרוייקט הזה בחרתי באבי גיל, שלמרות שלא היה לי ניסיון קודם בעבודה איתו, הגיע עם המלצות מצויינות של חבר שמכיר את הנושא היטב. כמו תמיד, לא קפצתי מיד לבריכה, אלא בדקתי קודם את המים… זה דבר חשוב מאוד בפרוייקט מהסוג הזה, כשיודעים בערך מאיפה מתחילים, אבל בטוח שאין מושג איפה מסיימים. לאבי יש סדנת גיטרות בנתניה, מקום מסודר שנעים לשהות בו והוא התברר כפרטנר לעניין, כזה שגם פתוח לבדוק טכניקות לא מוכרות וכזה משקיע זמן בחיפוש מידע עדכני ומלא בחדוות למידה.

בפרק הבא אספר מה קרה בכל שלב של העבודה, עד למוצר המוגמר. אם יש איזו שאלה ספציפית, אפשר לשאול כאן.

לחלק ב' של השדרוג לחץ כאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *