סימור שטיין – Seymour Stein

אורח הכבוד של ועידת TUNE IN TLV, מזה שנתיים היה סימור שטיין. ענק תעשיית המוזיקה האמריקנית, שהחתים בלייבל שלו, Sire Records, את מדונה, Talking Heads, הפרטנדרס, דפש מוד, הסמית'ס והקיור.

היה לי את הכבוד האדיר להיפגש אתו מספר פעמים במהלך הועידה השנה ובשנה שעברה, כשמולי יושב אדם מבוגר, שניכרת בו אהבה משוגעת למוזיקה ומוזיקאים, יכולת להסתכל בעיניים טריות על מוזיקה חדשה ורצון עז לעזור ליוצרים ישראלים להצליח בעולם.

בכנס עצמו ובמעט מהפעמים בהן הסתובב בכוחות עצמו (עם מקל הליכה וקצת עזרה), היה מוזר לי שרוב האנשים שהגיעו התייחסו אליו בביטול. "מי זה הזקן הזה" ו-"מה הוא ממלמל שם?" היו רוב התגובות, ופה ושם ניכר גם חוסר הסבלנות לשמוע אותו מסיים משפט או רעיון. אולי היה זה הדיבור המעט לא ברור, אבל בטח חוסר ההיכרות איתו ועם פועלו. זו הסיבה שהחלטתי לכתוב את האייטם הזה. כי דברים הם לא תמיד כפי שהם נראים, וגם כשהם נראים, אנחנו לא תמיד מבינים מה אנחנו רואים ובעיקר משליכים.

אני משוכנע שמי שעבר על ידו, או ישב לידו אז, לאחר קריאת האייטם הזה יחזיק את הראש ולא יבין איך לא ניסה לשבת איתו לשיחה ולנבור קצת בראשו ובמחשבותיו, אותם הראש והמחשבות ששינו את עולם המוזיקה למה שהוא כפי שאנחנו מכירים אותו.

byrne_stein_madonna

NEW WAVE MUSIC

שטיין דחף כל כך חזק לשימוש במונח New Wave, שהרבה פעמים מתייחסים אליו כמי שטבע את המונח עצמו. זאת למרות שהיה בו שימוש בתחום הקולנוע הצרפתי עוד לפני המעבר למוזיקה.

הוא האמין שהשימוש השגור במילה פאנק (PUNK) כדי לתאר את המוזיקה החדשה יגרום למכירות נמוכות של אלבומים, ופצח בקמפיין "אל תקראו לזה פאנק". אמני ה-NEW WAVE היו אנטי ממסדיים, ואקספירימנטליים. ה"ניו יורקר" היה העיתון הראשון בארה"ב שהשתמש במונח החדש לתאר את המוזיקה.

באפריל 2003 זכה סימור להיכנס ל-Rock and Roll Hall of Fame האמריקני, תחת קטגוריית פרס מפעל חיים.

בל וסבסטיאן אפילו כתבו עליו את השיר הזה:

כריסי היינד, סולנית ה-Pretenders,אמרה עליו "בלי סימור הייתי עדיין מלצרית קוקטיילים.."

חברת התקליטים שלו גם דחפה להקלטת שירים ישנים בגרסאות נסיוניות וחדשניות כמו "Tainted Love".

את הפגישה הראשונה עם מדונה קיים סימור בחדר בית חולים בו היה מאושפז, זה היה מיד לאחר שהיא הוציאה את הסינגל הראשון שלה "Everybody" בשנת 1982.

seymour_stei

Seymour Stein66

סימור סטיין הוא מהענקים שהזיזו את התעשיה קדימה בזמנים שאני והדור שלי רק התחלנו להביע עניין במוזיקה. במידה מסויימת הוא השפיע על העולם התרבותי של כולנו, במיוחד אלה שפחות אוהבים את המסגרת 🙂

אני מקווה לפגוש אותו גם בשנה הבאה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *